Mik rejtőznek a pedláson?

2018/03/11. - írta: Bloggerék

Múlt heti bejegyzésünkben arról olvashattatok, hogy nekünk, Y generációnak a 90-es évek jelentik a retrot. Azonban szüleinknek, akik lehetnek akár az X vagy a Baby-boomer generáció tagjai, ehhez a fogalomhoz vajon milyen kép társul?

A cikk céljából megkérdeztem anyukámat és nagynénémet, hogy nekik mi jut eszükbe arról, hogy retro. A mi megközelítésünkhöz hasonlóan ők is gyermekkori emlékeikhez nyúltak vissza.  Összegyűjtöttem tehát nektek pár ma már retronak számító segédeszközt nagymamám és dédmamám mindennapjaiból, melyek hosszú éveken át a padláson, pincében pihentek, s ma már a konyháink ékesítő dísztárgyává váltak.

1.jpg

A bal felső képen látható bödönt anyukám még a dédnagymamámtól örökölte. A zománcozott edényt egykor zsír tárolására használták, s mi a mai napig zsírt tartunk benne.

Falusi szokásokhoz híven dédnagymamám igazi házi lekvárt készített minden gyümölcs szezon végén. A lekvárt egy napig lassú tűzön üstben főzték, állandóan kevergetve, cukor és mindenféle adalékanyag nélkül. A kész lekvárt beletöltötték a bal alsó képen látható csuporba. Miután kihűlt nagyon sűrű lett, a tetején hártya képződött, s így ebben az edényben évekig elállt.

A vasaló feltalálásának pontos időpontja nem ismert. Az elektromos vasaló feltalálása előtt a képen látható vasból készült vasalót a sparheltből (konyhai tűzhely) kiszedett parázzsal vagy izzó faszénnel töltöttek tele, s mikor teljesen felmelegedett akkor vasaltak vele.

Alatta pedig egy mechanikus, fából és vasból készült kézi daráló látható, melyet  elsősorban bors, kávé és egyéb magvak őrlésére használtak.

2.jpg

A második montázsban italfogyasztáshoz kapcsolatos tárgyakat szedtem össze nektek. A bal felső képen látható kis méretű flaskák pont belefértek a földeken és az erdőben dolgozó napszámosok zsebébe, így ezekben pálinkát vittek magukkal a jókedv fenntartása végett, hiszen akkoriban falun nem számított ritkaságnak munka közben pálinkát inni.

A jobboldali képen látható vastagfalú kancsót víz tárolására használták. A kancsót minden reggel otthon megtöltötték hideg vízzel, s a munkások kivitték magukkal a földekre. Mivel a kancsó fala vastag, így a víz nem melegedett fel benne, s megfelelő hűsítő volt a nap folyamán. A vizet a kancsó tetején töltötték bele, s kancsó fülén található kis ivónyíláson keresztül ittak belőle, így pohárra se volt szükség.

S végül a bal alsó képen látható kancsókat bor felszolgálására használták vacsora vagy ebéd alkalmával. Egy ekkora kancsó pont megfelelő méretű volt ahhoz, hogy a pincéből a hordókban tárolt bort felhozzák, s egyből az asztalra tegyék.

Ha tetszett neked bejegyzésünk, kedveld oldalunkat a Facebookon, vagy kövesd be minket Instagrammon.

Kata :)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://retromania.blog.hu/api/trackback/id/tr1313714566

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása